Rubriigi ‘Uudised arhiiv

Improvisatsioon on lendamise tunne*

18.02.2018

*Pealkiri laenatud Andres Noormetsalt

Jaanuari kõige külmemal nädalavahetusel oli viiuli-, tšello- ja kontrabassiõpilastel erakordne võimalus osaleda temperamentse Hispaania viiuliõpetaja Oriol Saña kahepäevasel improvisatsioonikursusel. Panen kirja kursusel Suzuki lapsevanemana saadud muljed ning laste ja õpetajate vahetu tagasiside, lootuses, et selliseid kursuseid tuleb veel ja järgmisetel kordadel on veel rohkem osalejaid!

Oriol Saña on viiulit mänginud alates 7 eluaastast kui ta alustas õpingutega muusikakoolis. Ülikooliõpingud viisid teda Ameerika Ühendriikidesse (Berklee Collage of Music) ja tõid tagasi Hispaaniasse (Universitat Autònoma de Barcelona). Oma karjääri jooksul on ta mänginud erinevates orkestrites nii klassikalist muusikat kui ka jazzi, bluegrassi ja folki koos tunnustatud muusikutega erinevates ansamblites nii Euroopas kui Ameerikas. Tema auhindade ja tunnustuste nimekiri on muljetavaldav.

Õpituba toimus kahel päeval erinevates gruppides. Ühes grupis oli 10-12 last, vanuses 7-14 aastat. Osalejate seas oli nii Suzuki meetodil õppijaid kui ka tavamuusikakoolide õpilasi. Loomulikult osalesid tundides ka õpetajad.

Kõigepealt oli oluline ennast „lahti saada“ – keha liikuma, tuju heaks ja naeratus näole. Seda kõike sai miimika ja kehakeelega õppida. Tundide ajal ei tekkinud ka edaspidi keelebarjääri – kuigi õpetaja rääkis inglise keeles, siis osalejad said kõigest aru ja vajadusel aitas keegi alati tõlkida. Ning muusika ja rütmid olid eranditult eestikeelsed.

Igas grupis oli oma põhiteema või -lugu, mille peal improviseerimist harjutati. Tundides kõlasid jazz, folk, blues, aga ei puudunud ka viimased popphitid. Kursuse tegigi põnevaks see, kui palju on erinevaid lihtsaid (ja keerulisemaid) võtteid, millega iga pillimängija saab praktiliselt iga loo juures kaasa improviseerida. Või kuidas laval üksteisega suhelda ja üksteisest aru saada, kellele ja mis hetkel mängukord üle läheb. Kõike seda sai igaüks ka proovida, kuidas mingi lugu just tema nägemuses kõlab, võttes abiks uued rütmid ja meloodiad. Ja kui alguses oligi võib-olla veidi hirmu või häbelikkust, siis tundide edenedes olid kõik lapsed nii loovad ja vabad, et oleks võinud arvata, et tegemist on kokkumänguga ja tegelikult on kõik eelnevalt kodus hoolega harjutanud.

Kursus lõppes meeleoluka kontsert-näidistunniga, kus kõik grupid eraldi ja koos said uusi oskusi näidata. Alustuseks kõigepealt harjutused poognale, lõpus meeleolukas ühisjämm. Vahepeale mahtusid Taylor Swifti saatmine viiulil, folgiimprovisatsioonid ja näited sellest, millist heli ja rütmi saab luua poogna, pilli, käte, jalgade ja häälega ilma ühtegi nooti mängimata. Kuulajad võisid ennast vahepeal ära unustada, et ei olda mitte koolimaja aulas, vaid mõnusas elava muusikaga jazzikohvikus.

Kui lastelt küsida, kas nad osaleksid veel sellises õpitoas või kas nad soovitaksid seda oma sõpradele – siis vastus on „Jah!“.

Aitäh Jannele ja Eesti Suzuki Ühingule kursuse organiseerimise eest!

Kristin, Emma (kontrabass) ja Ekke (viiul)

Hedvig Marie (viiul)
Kõige rohkem meeldis õpetaja, sest tunnid olid teistmoodi ja lood olid väga huvitavad ja kaasaegsed. Uue asjana õppis ära poognaga chop’imise ja selle, et ise pidi mõtlema, kuidas lugu järgi mängida. Kindlasti soovin veel osaleda ja soovitan ka sõpradele.

Anneli ja Ilde Lisa (viiul)
Koolitus meeldis väga. Kui laupäeva hommikul sain suure vaevaga lapse voodist välja ja koolitusele meelitada, lubasin talle, et õhtupoolikul ta sinna minema ei pea. Aga Oriol suutis lapsi nii kaasa haarata ja innustada, et Ilde Liisa muutus väga rõõmsaks ja tahtis väga, veel ja veel proovi minna. Oleks küll tore aegajalt Oriolit Eestisse kutsuda.

Riina (viiuliõpetaja)
Võiks öelda, et koolitus oli mulle omamoodi väljakutse. Olen õppinud viiulit ainult nö. klassikalisel meetodil ja pole ise kunagi improviseerinud (kui välja arvata teise hääle mõtlemine Suzuki 1. vihiku lugudele). Seega nõudis improviseerimine raamidest väljatulekut ja häbenemisest ülesaamist, aga lõppkokkuvõttes oli see nauditav.
Õpetajana oli väga tore see, et sain esmaspäeval viiulitundi rõõmsad ja justkui uue alguse saanud õpihimulised lapsed. Loomulikult ei andnud see lühike koolitus väga palju uusi oskusi, kuid näitas, et viiulit saab mängida ka teisiti kui oleme harjunud. Koolitus mõjus lastele kui värske õhk. Laupäeva hommikul alustanud häbelikud lapsed olid juba pühapäeva pärastlõunaks palju avatumad.

Anna-Liis (viiuliõpetaja)
Oriol Saña koolitus meeldis väga. Oli tore kogeda eneseväljenduse vormi improvisatsiooni kaudu. Oriol Saña näitas erinevaid tehnilisi võtteid, aga ilmselgelt peaks neid harjutama, sest klassikalises viiulimängu õppes neid võtteid ei kohta. Rahule jäid ka minu õpilased.

29.01.2018

14.01.2018

20. jaanuaril 2018 kell 12.30 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia orelisaalis

Marja-Leena Mäkila (Soome)

sissejuhatav koolitus ja meistriklass

„Suzuki meetod flöödiõpetuses“

Oodatud on flöödiõpetajad ja flööditudengid. Soovitav on kaasa võtta oma pill. Uksed on avatud ka teiste erialade muusikutele, õpetajatele ja õpilastele.
Koolituse ajakava ning käsitletavad teemad:
12.30 Suzuki meetodi väljaarendamine (S. Suzuki ja T. Takahashi), grupi- ja individuaalsed näidistunnid õpilaste Magda ja Seelaga. Vaheaeg. 15.00 – 18.30 Suzuki filosoofia, Suzuki ja tavameetodi vahelised erinevused, “Suzuki maja”, Suzuki mõisted: samm, õpetamise kohad, tonalisatsioon. Eelinstrumendi sammud, 1-5 pala esimesest Suzuki vihikust, Suzuki meetodi elementide kasutamisvõimalusi igapäevatöös, Suzuki õpetajate koolitus, küsimused ja vestlusring. Koolitus toimub inglise keeles (vajadusel tõlkega).
Koolitus on Eesti Suzuki Ühingu, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia interpretatsioonipedagoogika instituudi ja Eesti Flöödiühingu koostööprojekt.
Väljapaistev ja teenekas Soome flöödiõpetaja ning Soome flöödiühingu auliige Marja-Leena Mäkila on õppinud Suzuki meetodil flööti nii Jaapanis kui Euroopas. Tema õpetajateks on olnud Suzuki flöödimeetodi väljatöötaja Tosio Takahashi ning Sara Hanley ja Rebecca Paluzzi. Ta on õpetanud Suzuki meetodil flööti üle 30 aasta Kerava ja Käpylä Muusikakoolides töötades. Juba kümme aastat tegutseb ta ka Suzuki flöödiõpetajate koolitajana olles läbi viinud kursusi ning on oodatud ja armastatud juhendaja Soomes, Rootsis, Inglismaal, Poolas, Belgias ja paljudes teistes riikides üle maailma. Marja- Leena Mäkila on ka ise Suzuki lapsevanem ning tema enda lapsed on alustanud pilliõpinguid Suzuki meetodil.
Koolituse osavõtutasu on 30.- eurot. Eesti Flöödiühingu Liidu liikmetele 10.- eurot ning EMTA tudengitele, õppejõududele ja flöödiõpilastele on osalemine tasuta. Osavõtutasu on võimalik tasuda kohapeal enne ürituse algust.
Kursusele registreerimine toimub aadressil jannevasser@gmail.com kuni 19. jaanuarini 2018
Küsimuste tekkides võtke ühendust:
Janne Vasser (Eesti Suzuki Ühing) +372 5210759

Suzuki meetod pärineb Jaapanist ja selle töötas välja Shinichi Suzuki (1898-1998). Alguse sai meetod viiuliõppest, kuid täna õpitakse kogu maailmas selle meetodi järgi ka teisi pille: klaverit, tšellot, kontrabassi, flööti, trompetit, kitarri, harfi, klarnetit jne. Igal lapsel on olemas võime õppida pilli mängima ning kõik sõltub selle võime arendamisest. Samal viisil, nagu lapsed õpivad rääkima oma emakeeles, suudavad nad õppida ka pilli mängima, kui selleks luua toetav keskkond.
Suzuki metoodika põhitõdedeks on: varane algus, õppimine kuulmise kaudu, õppimiskolmnurk laps-lapsevanem-õpetaja, individuaal- ja grupitunnid, metoodiliselt kindlaksmääratud repertuaar.
Suzuki flöödiõpetajate sissejuhatav koolitus jätkub huvi korral 1. astme kursusega, kus on võimalik osaleda kuni 12 õpetajal. Kursus lõpeb eksamiga, mille sooritanu saab ESA (Euroopa Suzuki Ühingu) rahvusvaheliselt tunnustatud Suzuki flöödiõpetaja sertifikaadi, millega saab töötada Suzuki flöödiõpetajana kõikides Euroopa riikides ning jätkata õpinguid juba järgmistel astmetel.


Suzuki muusika asub EENeti serveris